Pro rodiče neklidných dětí…

Na rodiče neklidných děti klade výchova velké nároky – na jejich trpělivost, emoce, vnímavost, důslednost, čas a další. Rodič je na výchovu mnohdy sám, protože nejbližší okolí nemá “nervy” či kapacitu se o hyperaktivní dítě starat. Případně vznikají různé neshody a konflikty stran výchovných přístupů.

Není tedy divu, že rodiče neklidných dětí často zažívají frustraci, nejistotu, bezmoc a vyčerpanost. Obrovské nároky, které s sebou výchova neklidného dítěte nese, je prostě nenechají vydechnout. Je potřeba ,,zatnout zuby“ a vydržet to? Nebo jsou nějaké jiné možnosti?

Jde to zvládnout!

Nejdříve je potřeba si připustit, že výchova neklidného dítěte je opravdu náročná, a že jako rodič mám právo na únavu i negativní emoce. Právě emoce mohou být často dobrým ukazatelem toho, že něco není v pořádku a je potřeba to změnit.

Druhý krok je dovolit si postarat se sám o sebe. Při výchově neklidného dítěte je obzvláště důležité pečovat o svoje potřeby, nejen o potřeby dítěte. Abyste jako rodiče mohli dávat, potřebujete i brát a ,,dobíjet baterky“.

Důležité je hledat zdroje podpory a možnosti, které vám při náročné výchově alespoň trochu uleví. Střídejte se s partnerem u jednotlivých denních povinností, využívejte pomoc příbuzných nebo se domluvte na vzájemné výpomoci s jinými rodiči (například jeden den se děti učí u Vás, druhý den u rodičů kamaráda), zvažte pomoc zvnějšku (např. doučovatel) a podobně.

Rodiče neklidných dětí nemusí být všezvládající roboti

Užitečné může být dát stopku nonstop servisu, zejména pokud se snažíte dělat pro své děti maximum – a za cenu velkého vyčerpání a opomíjení vlastních potřeb. Dítě nemá šanci naučit se být samostatné, aktivní a zodpovědné, když ví, že za něj vše někdo udělá. Zkuste někdy předat dítěti iniciativu (i když bude úkol dělat dlouho nebo to nebude perfektní). Neřešte vše, vyberte priority a ostatní věci vypusťte či odložte. Řekněte si, co je pro Vás za hranicí vašich kapacit (např. dělat s dítětem úkoly po večeři, kdy už na to nemáte sílu a trpělivost). S dítětem a ostatními členy rodiny to komunikujte a nastavte si pravidla.

A na závěr – dovolte si věnovat čas i sobě. Možná si nedovedete představit, že v nabitém denním maratonu je to vůbec reálné, a rovnou to vzdáte. Ale i drobné radosti či krátký čas, který si dopřejete, mají svůj význam. I kdyby to byla jen kávová pětiminutovka nebo krátká procházka, zatímco je dítě v kroužku… Někdy je třeba začít od malého krůčku, i ten je důležitý.

Pokud Vás toto téma zaujalo, můžete se přihlásit na náš zážitkový kurz pro rodiče Rodičem neklidného dítěte v klidu a pohodě.

Rodičem neklidného dítěte v klidu a pohodě

Přihlaste se na zážitkový kurz pro rodiče.

Rodinám s neklidnými a hyperaktivními dětmi pomáhá Centrum pro rodinu a sociální péči od roku 1999. Jsme tak jednou z nejzkušenějších organizací pro tuto oblast v České republice.

K účasti na pohybových aktivitách (veškerá cvičení) je třeba doložit bezinfekčnost

•  očkovací certifikát nebo
•  potvrzení o prodělané nemoci nebo
•  PCR test (platnost 7 dnů) nebo
•  antigenní test (platnost 72 hodin) – provedení samotestů na místě bohužel z provozních důvodů neumožňujeme

Podle aktuálních vládních nařízení nemůžeme akceptovat čestné prohlášení, případně potvrzení ze zaměstnání ani z domu přinesené samotesty.

Výjimky

  1. Děti do zahájení školní docházky bezinfekčnost neprokazují.
  2. Do ostatních programů není třeba dokládat bezinfekčnost, ale po dobu programu platí povinnost ochrany nosu a úst.

Výjimky z nošení roušek

•  děti do zahájení školní docházky
•  cvičící osoby (po dobu cvičení)