Na rodiče neklidných děti klade výchova velké nároky – na jejich trpělivost, emoce, vnímavost, důslednost, čas a další. Rodič je na výchovu mnohdy sám, protože nejbližší okolí nemá “nervy” či kapacitu se o hyperaktivní dítě starat. Případně vznikají různé neshody a konflikty stran výchovných přístupů.
Není tedy divu, že rodiče neklidných dětí často zažívají frustraci, nejistotu, bezmoc a vyčerpanost. Obrovské nároky, které s sebou výchova neklidného dítěte nese, je prostě nenechají vydechnout. Je potřeba ,,zatnout zuby“ a vydržet to? Nebo jsou nějaké jiné možnosti?
Jde to zvládnout!
Nejdříve je potřeba si připustit, že výchova neklidného dítěte je opravdu náročná, a že jako rodič mám právo na únavu i negativní emoce. Právě emoce mohou být často dobrým ukazatelem toho, že něco není v pořádku a je potřeba to změnit.
Druhý krok je dovolit si postarat se sám o sebe. Při výchově neklidného dítěte je obzvláště důležité pečovat o svoje potřeby, nejen o potřeby dítěte. Abyste jako rodiče mohli dávat, potřebujete i brát a ,,dobíjet baterky“.
Důležité je hledat zdroje podpory a možnosti, které vám při náročné výchově alespoň trochu uleví. Střídejte se s partnerem u jednotlivých denních povinností, využívejte pomoc příbuzných nebo se domluvte na vzájemné výpomoci s jinými rodiči (například jeden den se děti učí u Vás, druhý den u rodičů kamaráda), zvažte pomoc zvnějšku (např. doučovatel) a podobně.
Rodiče neklidných dětí nemusí být všezvládající roboti
Užitečné může být dát stopku nonstop servisu, zejména pokud se snažíte dělat pro své děti maximum – a za cenu velkého vyčerpání a opomíjení vlastních potřeb. Dítě nemá šanci naučit se být samostatné, aktivní a zodpovědné, když ví, že za něj vše někdo udělá. Zkuste někdy předat dítěti iniciativu (i když bude úkol dělat dlouho nebo to nebude perfektní). Neřešte vše, vyberte priority a ostatní věci vypusťte či odložte. Řekněte si, co je pro Vás za hranicí vašich kapacit (např. dělat s dítětem úkoly po večeři, kdy už na to nemáte sílu a trpělivost). S dítětem a ostatními členy rodiny to komunikujte a nastavte si pravidla.
A na závěr – dovolte si věnovat čas i sobě. Možná si nedovedete představit, že v nabitém denním maratonu je to vůbec reálné, a rovnou to vzdáte. Ale i drobné radosti či krátký čas, který si dopřejete, mají svůj význam. I kdyby to byla jen kávová pětiminutovka nebo krátká procházka, zatímco je dítě v kroužku… Někdy je třeba začít od malého krůčku, i ten je důležitý.
Rodinám s neklidnými a hyperaktivními dětmi pomáhá Centrum pro rodinu a sociální péči od roku 1999. Jsme tak jednou z nejzkušenějších organizací pro tuto oblast v České republice.